Ako malé dieťa som snívala aj o tom, že budem doktorka. Potom som svoje smerovanie mierne upravila, pretože pohľad na krv vo mne vyvolával veľmi zmiešané pocity. Bavilo ma programovanie, matematika. Vybrala som sa teda v tom čase pohodlnejšou cestou. Raz som bola hore, raz dolu až ma moja cesta s mojimi dcérami doviedla do Bratislavy. Stretla som správnych ľudí, so správnym nastavením a zrazu som sa začala uberať aj cestou pomoci ľuďom. Niekedy to ide ľahšie, inokedy ťažšie a to aj mne a aj komukoľvek inému. Dôležité je, že človek chce. Že chce zmenu a hľadá inú cestu. Ak ste sa aj Vy rozhodli hľadať iný smer, svoju novú cestu k radosti a pohode, rada Vás touto cestou budem sprevádzať.
Eja
Keď som sa po nie práve vydarených vzťahoch presťahovala s dvoma malými deťmi do Bratislavy, stretla som môjho súčasného manžela. Mal svoj vlastný smútok, snažil sa zabudnúť a tak sme spolu trávili veľa času, v rámci ktorého ma nenápadne nasmeroval na cestu osobného rozvoja, na cestu práce samej so sebou. Začala som čítať pre mňa dovtedy nepoznané knihy s touto tematikou. Netušila som dovtedy čo je aura, že existuje a funguje práca s energiami a veľa iných.
Dostala som sa až na kurzy Zdenky Jordánovej – Poznej svuj cil. Niekoľko rokov som ich absolvovala a neskôr aj pomáhala a praktikovala pre iných. Ide o odblokovávanie neprospešných vzorcov a postojov pomocou svalového kineziologického testu.
Stále ma však lákalo ďalšie štúdium, zdalo sa mi, že viem toho málo. Až som jedného dňa narazila na 1.školu tradiční čínske medicíny v Prahe. Ihneď som vedela, že je to ono. Nadšene som sa pustila do neľahkého štúdia trvajúceho 4 roky. Podarilo sa mi ho úspešne ukončiť diplomom z Číny ako Pratik tradičnej čínskej medicíny.
Čínska medicína ma chytila za srdce. Do školy som došla ako nepopísaná kniha a zrazu to, čo hovorili naši učitelia dávalo zmysel. Pohľad na človeka ako celok, nie každá časť tela ako osobitná časť skladačky. Keď skladáme puzzle, musíme vedieť aký obrázok tvoríme. Či je modrý, zelený, farebný. Ak by sme vložili úplne nesúvisiacu časť, tak to nebude skladaný obrázok, ale zhluk náhodných prvkov. A rovnako je to aj v čínskej medicíne a to sa mi páči. Z mojich skúseností viem, že väčšinou sa na štúdium podobných vied dajú ľudia, ktorí sami majú problémy so zdravým. Aj v mojom prípade to tak bolo. Predchádzajúci vzťah som ukončila až po do očí volajúcich veľkých zdravotných problémoch (psychika bola ich spúšťačom). Človek prirodzene hľadá riešenie a ak chce na sebe pracovať, tak ho cesty privedú k „alternatívam“. V Číne bol lekár považovaný za úspešného vtedy, keď jeho pacienti neochoreli. Znamenalo to, že majú správne nastavenú životosprávu. Teraz to žiaľ funguje inak. Človek, ktorý vyhľadá terapeuta Tradičnej čínskej medicíny je na tom vo väčšine prípadov zdravotne nie ideálne, je psychicky rozhodený a problém má väčšinou už dlhodobo. Keďže mu s tým klasické prostriedky, zaužívané v našich končinách nepomáhajú, hľadá cesty inde. A keďže sme ako civilizácia extrémne netrpezliví (mňa nevynímajú), tak očakávame vyriešenie problému takmer ihneď. Nuž, nefunguje to tak. Pri liečbe sa v starých textoch uvádza, že koľko rokov príznaky existujú, minimálne toľko mesiacov trvá náprava.
Čínska medicína je široký pojem. Zahŕňa akupunktúru, akupresúru, fytoterapiu, bankovanie, moxovanie, masáže tuina a neopomenuteľná je aj dietetika. Podstata je správne človeka zdiagnostikovať pomocou pozorovania, pohmatu, dotazovania, analýzou pulzu a jazyka. Následne nájsť zodpovedajúce vlákenko, ktoré vedie k príčine problémov. Nerieši sa len dôsledok, ale podstatné je nájsť spúšťač, príčinu. A to je na čínskej medicíne krásne. Akupunktúrou, ihličkami a akupresúrou sa aktivujú dráhy – meridiány.
Školu som úspešne ukončila absolvovaním ťažkých skúšok a napísaním diplomovej práce. Diplom s osvedčením mi prišiel až z ďalekej Číny. Keďže toto štúdium zahŕňalo štúdium bylín len okrajovo a ja vnímam, že podpora hojivých procesov v tele je rýchlejšia s pomocou bylín, tak v súčasnosti študujem aj túto časť Tradičnej čínskej medicíny v TCM Institut v Prahe. Je umenie namiešať zmes bylín priamo na mieru konkrétnemu človeku a ja sa teraz tomuto umeniu učím. Ale to by som nebola ja, keby ma nelákali aj ďalšie cesty
Po príchode do Bratislavy ma veľmi lákali tibetské misky. Kúpila som si jednu a občas som na nej hrávala. Kúpila som si aj ladičky, pretože som cítila, že pri speve a určitom druhu hudby, je mi veľmi príjemne. Môj problém je, že nezačnem robiť veci len tak sama od seba, ale potrebujem vždy nejaký kurz, seminár, školu, proste niečo, čo ma nasmeruje ako to uchopiť. Takže som hľadala vhodného učiteľa. Prešlo pár rokov a ja som sa po náročnejšej chorobe dostala do veľmi zlého psychického stavu. Čuduj sa svete, objavil sa učiteľ ako sa patrí. Stretla som Lucku Nosko, ktorá robí soundhealing a ja som sa do toho ihneď zamilovala. Prihlásila som sa na terapie skupinové aj individuálne a samozrejme aj na kurzy mištičiek a gongov. Veľmi mi pomohli a Harmonizačné terapie zvukom, ktoré pre ľudí robím aj ja, sú neoceniteľným pomocníkom na ceste k duševnému a následne aj fyzickému zdraviu. Mám 5 veľkých gongov a sady misiek, na ktoré sa hrá. Plus ďalšie nástroje dotvárajúce zvuk. Hudba je mocný nástroj, ktorý nás vie ovplyvniť naozaj rôzne. Závisí to od tempa, intenzity, naladenia človeka v danej chvíli. Ja som napríklad musela prestať chodiť na niektoré filharmonické koncerty, pretože veľa rytmov mi spôsobuje výkyvy v rytme srdca, som na to mimoriadne citlivá. Veľa záleží aj na našich skúsenostiach a zážitkoch.
Pozrite si video, čo robí rozvibrovanie misky s vodou. Keďže sme zo 70% tvorení vodou, tak niečo podobné sa deje v nás. Misky a gongy vytvoria vibrácie a tie prechádzajú našim telom. Čím nižší tón, tým dlhšia vlna prechádza telom. Uvoľní sa tak svalové napätie v tele. Tieto vibrácie zachytia dokonca aj nepočujúci ľudia. Prostredníctvom týchto vibrácií vieme ovplyvniť náš psychický aj somatický stav, nájsť harmóniu, pokoj, schopnosť lepšie sa koncentrovať. Je známy fakt, že psychosomatické problémy môžu výrazne ovplyvniť telesné funkcie a preto považujem Harmonizačné terapie zvukom v dnešnej uponáhľanej, stresujúcej dobe za dar z nebies. Absolvovala som aj kurz Vibroakustických masáží tibetskými miskami – International School of gongs and singing bowls – Natureza.
Nahliadnite na moju ponuku terapií pre vás – Tradičná čínska medicína (TČM) zahŕňa akupunktúru, akupresúru, fytoterapiu, bankovanie, moxovanie. Nerieši sa len dôsledok, ale to podstatné – spúšťač, príčina. Zvukové terapie a ich významný vplyv na uvoľnenie spazmov, napätia a hlbokú vedomú aj podvedomú relaxáciu. Tiež ponúkam jedinečné spojenie sily TČM a blahodárneho účinku vibrácií a zvuku alebo TČM a sveta úžasných a blahodárných vôní.